Jesteś Home / Różne / Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?
Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

pinit fg en rect gray 28 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Amerykański fotograf Spencer Tunick tworzy specyficzne obrazy z nagich ludzkich ciał. Są to odpowiednio aranżowane fotografie. Setki a nawet tysiące ochotników postanawiają złożyć ubrania by stać się żywymi rekwizytami  „w obiektywie” fotografa. Przekaz jego sztuki jest prosty, polega ona na kształtowaniu nagich tłumów w wizje artysty.

Fotograf postawił sobie za główny cel stworzenie dzieła architektonicznego z masy nagich ludzkich ciał łączących się z krajobrazem oraz budynkami. Ta specyficzna integralna rzeźba niejednokrotnie budziła liczne kontrowersje i polemikę.

Nie zastanawiając się nad faktem czy artysta przesadnie epatuje nagość i czy jest to fotografia erotyczna, przedstawiamy tylko jego wybrane dzieła -nagi świat w obiektywie Spencer’a Tunick’a.

45 900x596 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Fabrice Coffrini / AFP / Getty Images

Ochotnicy pozują do nagich zdjęć na ogromnym lodowcu w szwajcarskich Alpach w pobliżu górskiego kurortu Bettmeralp, 18 sierpnia 2007 roku. Przesłanie szczytne fotografii bo nawiązujące do globalnego ocieplenia. Tylko, czy tak sami myśleli ochotnicy.. (Fabrice Coffrini / AFP / Getty Images)

105 900x584 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

AP Photo / Ronald Zak

A tu leżą pokłosiem, od razy wyjaśniamy, że to nie kibice naszej reprezentacji po kolejnym meczu. To tylko statyści na stadionie Ernst Happel w Wiedniu, pozowanie do zdjęcie masowego z dnia 11 maja 2008 r.

95 900x593 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

AP Photo / Lukas Barth

Wolontariusze na placu Maxa Josepha w Monachium, 23 czerwca 2012 roku. Stojący po prawej krzyczy- „Kto zabrał moje majtki”. Ha i jak przyjrzycie się uważnie znajdziecie winnego.

115 900x549 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Ronaldo Schemidt / AFP / Getty Images

Kolejna sesja masowa, jak zwykle naga, tym razem Meksyk plac El Zokalo (6 maj 2007 r).

172 900x579 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

AP Photo / Jennifer Szymaszek

A tu widzicie pasażerki czekające na Pendolino. W akcie desperacji rozebrały się. Złośliwi twierdzą, że ubrania im się rozłożyły bo czekać trzeba…

A w rzeczywistości to 450 nagich kobiet leżących na podłodze wokół stoiska informacyjnego w Grand Central Terminal w Nowym Jorku, podczas sesji zdjęciowej Spencer Tunick w dniu 26 października 2003. Kobiety, które dobrowolnie uczestniczyły w sesji zdjęciowej, przybyły pod Grand Terminal o 3 rano, rozebrały się i przybrały odpowiednie pozy, które miały symbolizować specyfikę miasta: ulice, domy i drapacze chmur.

192 900x585 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Reuters / Koen van Weel

Nowoczesna myśl architektoniczna, naturalne filary. Nadzy ochotnicy pozują do kolejnej sesji Spencer’a Tunick tym razem Europarking w Amsterdamie, 3 czerwiec 2007.

251 900x560 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Volker Hartmann / AFP / Getty Images

Wyprzedaż ? Tak ale nie u nas. Setki nagich wolontariuszy stanowiący elementy osobliwej instalacji autorstwa Spencer’a Tunick w kompleksie muzeum Ehrenhof w Dusseldorf, Niemcy, 6 sierpień 2006.

55 900x558 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

AP Photo / Pascual GORRIZ

Sam mistrz w akcji. Artysta ustawia swoich modeli przed wykonaniem zdjęcia 100 nagich osób na dachu przypadkowego domu w Barcelonie, 9 czerwca 2003.

321 900x597 1 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Jean-Philippe KSIAZEK / AFP / Getty Images

Patrząc na to zdjęcia można byłoby pomyśleć, że to akcja w trosce o czystość naszą i waszą, puentując szkoda, że nie rąk.  Ale ta scena nic nie ma wspólnego z higieną i popularyzacją jej. To tylko sesja zdjęciowa w Lyonie, 11 września 2005, podczas festiwalu sztuki współczesnej.

I to było byle na tyle w kwestii nagości czy chcecie poznać inne dzieła artysty ?

Źródło

 Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki? Dobromir Żelazny

Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Pracownik naukowy w stanie spoczynku, ekspert w obszarach nowoczesnych technologii. Jego pasją jest kognitywistyka. Frontman renomowanych portali popularnonaukowych.

Facebook Nago w obiektywie. Fotografia erotyczna, czy inna wizja sztuki?

Comments

Komentarze

Scroll To Top